Lefke Avrupa Üniversitesi

 

KKTC’de Yaşam

 

kktcyasam2

Kıbrıs, 9251 km2’lik yüz ölçümü ile Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde 65 km mesafede Türkiye yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz ve tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir adadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başlıca yerleşim yerleri, başkent Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele’dir.

Kuzey Kıbrıs, sıcak geçen yazlar ile ılık ve yağışlı kışlarıyla Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini taşır. Yağışlar Aralık ve Ocak aylarında yoğunlaşır. Ortalama deniz sıcaklığı altı ayı aşkın bir süre 20 C0’nin üzerinde kalır. Kuzey Kıbrıs, bahar aylarında Kıbrıs’a özgü yabani çiçekleriyle ve havayı dolduran portakal, limon ve greyfurt kokularıyla ünlüdür. Kuzey Kıbrıs yüzmek için Akdeniz’in en elverişli ve güvenli kumsallarına sahip olup deniz sporları için de mükemmel bir ortam sağlamaktadır.

KKTC, kültürel yapısı ve iklim şartlarıyla öğrenciler açısından kolaylıkla uyum sağlanılabilen bir ülke olmasından dolayı eğitim adası haline gelmiştir ve adada eğitim sektörü her geçen gün hızla gelişmektedir.

Lefke'den Görüntüler

Elektrik

KKTC’de üç girişli prizler kullanılmaktadır. Üç girişli prizler için çevirici adaptörler kolaylıkla tüm marketlerden temin edilmektedir.

Trafik

Kuzey Kıbrıs’ta tarfik akışı soldandır. Ada’ya giriş yapacak araçlar için Kuzey Kıbrıs’ta geçerli araç sigortası yaptırılması gereklidir. TC ehliyeti üç ay geçerlidir.

KKTC’ye Ulaşım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ulaşım hava ve deniz yoluyla yapılmakta olup, çeşitli hava yolu şirketlerinin tarifeli ve tarifesiz seferleri ile ulaşım gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, belirli günlerde Mersin-Taşucu ve Alanya Limaları’ndan Girne Limanı’na feribot ve deniz otobüsü seferleri düzenlenmektedir.

Üniversite başkent Lefkoşa’dan 35, Ercan Havaalanı ve Girne Limanı’ndan 60 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Havayolu Ulaşım Şirketleri KKTC Şubeleri

Denizyolu Ulaşım Şirketleri KKTC Şubeleri