Lefke Avrupa Üniversitesi

 

BİM

 

bilgi-islem

Bilgi İşlem Merkezine bağlı 10 adet eğitim laboratuarı bulunmaktadır.

Bilgi İşlem Merkezi , tüm Akademik ve Yönetsel işlevler ve diğer Intranet ve Internet servislerinin sağlanması için gereken sunucu sistemlerinin hizmetini vermektedir. Bunlar;

  • Veri Tabanı Sunucuları
  • Uygulama Yazılımı Sunucuları
  • Elektronik Mesaj Sunucuları
  • DNS Sunucuları
  • Portal Sunucuları
  • Web Sunucuları
  • FTP Sunucuları

Tüm LAÜ elemanları, e-mail, web, ftp gibi Internet servislerini kullanma hakkına sahiptir.

Üniversitemizde, tüm binalar Gigabit Ethernet iletişim sistemi altında, merkezi anahtarlayıcı sistemine bağlıdır. Her binada, binadaki tüm kullanıcı uçlarını besleyen birbirlerine bağlı Ethernet anahtarlayıcılar, doğrudan merkeze veya binaya ait bir Dağıtım Anahtarlayıcı cihazına ve bu cihazlardan merkeze bağlanmaktadır. Üniversitemizde, yaklaşık 937 kullanıcı uç hazır durumda durmaktadır. Bu dönemde yaklaşık 688 uç aktif olarak çalışmaktadır. Yerleşke bilgisayar ağı içinde kampüsün çeşitli alanlarından kullanılan Kablosuz Ağ ortamı mevcuttur.

LAÜ’de ses iletişimi ISDN sayısal santral üzerinden sağlanmaktadır. 1024 Analog ve 64 sayısal aboneye hizmet vermektedir. (660) prefix üzerinden çift yönlü doğrudan arama olanağı bulunmaktadır.

LAÜ’de tüm akademik ve idari personelin kullandığı bilgisayarların, öğrenci laboratuvarlarındaki bilgisayarların arızaları BİM Teknik Servisi  tarafından tamir edilmektedir.

Bilişim Hizmetleri

 İnternet Erişimi

İnternet, Kampüs içerisinde kurulu bulunan güçlü şebeke altyapısı ile kampüse sağlanan yüksek kapasiteli İnternet bağlantısı, hem kablolu hem de kablosuz olarak gerekli noktalara ulaştırılmaktadır. Yurt odalarındaki her öğrenci, kendisine sağlanan ayrı bir hat yardımı ile 24 saat boyunca internet hizmetinden faydalanmaktadır.

E-posta Adresi

Üniversitemizdeki her öğrenciye e-posta adresi verilmektedir. E-posta adreslerinizin sürekli aktif bir şekilde kullanılması önerilmektedir.

Bu hizmete erişim için İnternete bağlı herhangi bir bilgisayardaki web tarayıcı programının adres kısmına http://std.eul.edu.tr yazmanız veya http://www.eul.edu.tr adresinden “StudentWebMail” linkini tıklamanız yeterlidir. Kullanıcıların daha sonra şifre değiştirme işlemi için takip etmeleri gereken prosedür aşağıdadır.

1- Gelen ekrana kullanıcı adı olarak(user name) Öğrenci numaranızı (ör. 140000) ve tek kullanımlık kullanıcı şifresi(password) olarak yine öğrenci numaranızı yazarak girişe(sign in) ‘e tıklamalısınız.

2- Yeni gelen ekranda şifre(password) kısmına öğrenci numaranızı, yeni şifre ve onay (new password ve confirm) kısmına ise sizin belirleyeceğiniz şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Yeni belirlenen şifrenin en az 6 hane olması ve rakamlarla İngilizce alfabenin harflerinden oluşması gerekmektedir.

3- Daha sonra ise girişe(sign in) ‘e tıkladıktan sonra e-posta hesabınıza girmiş olacaksınız.

4- Bundan sonra e-postanıza girerken yeni belirlediğiniz şifre ile giriş yapacaksınız.

Öğrencilerimizin e-mail adresleri şu şekildedir:

öğrencino@std.eul.edu.tr (ör:140000@std.eul.edu.tr)

 

Mesaj Listesi

Mesaj listeleri, belli bir konuda ilgilenen kişilerin, birbirleri ile kolaylıkla e-posta aracılığı ile haberleşmesini sağlamaktadır. Oluşturulan bir mesaj listesine üye olanlar, listeye mesaj gönderebilip, listeden gelen mesajları alabilmektedirler. Listeye gönderilen her mesaj tüm üyelere dağıtılmaktadır. Herhangi bir konuda bir mesaj listesi oluşturabilmek için LAÜ BİM’e başvuru yeterli ve gereklidir.

Kablosuz İnternet Bağlantısı

Rektörlük binasında, kütüphane salonunda, yurt binalarında, Öğrenci Merkezi’nde kablosuz internet bağlantısı bulunmaktadır.

 Online Hizmetler

Öğrenci Bilgi Sistemi

Öğrenci Bilgi Sistemi için…

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS), ögrencilerin, internet üzerinden, üniversiteyle ilgili akademik işlemlerini ve muhasebe durumlarını görebilecekleri ve takip edebilecekleri bir sistemdir. Bu sistem ile öğrenciler, ders kayıtlarını yapabilir, ders programlarını, notlarını ve başarı durumlarını görebilirler.

Elektronik Posta (Webmail)

https://std.eul.edu.tr/

Elektronik Posta sistemi, üniversitemizin tüm öğrenci ve çalışanlarına sunduğu temel bilişim hizmetlerinden biridir. Kaydı gerçekleşen her öğrenci için bir e-posta hesabı otomatik olarak yaratılmaktadır.